Moderatorer: Jourmaster, Infomaster
LÅ1 skrev:Om jag förstått artikeln på svd.se rätt så måste ickesvenska nordiska medborgare ha pass för att kunna resa med SJ:s nya personliga biljetter! De saknar ju svenskt ID-kort. Nu skall man se över detta på SJ.
Men övriga EU-medborgare som bor i Sverige, och därför inte reser med internationella biljetter och som inte har pass, hur går det för dem? (Internationella biljetter omfattas inte av leg-kravet och EU-medborgare, eller egentligen medborgare i schengenländerna skall det väll vara, behöver ju inte pass om ID-korten är rätt utformade, vilket de normala svenska inte är!)
Sedan säger man att man inte vill försvåra för någon, när man inför leg-kravet. Men visst gör man det. Först och främst för de som gör vinst på andrahandsmarknaden, och det är ju just vad man vill! Men även för de som plötsligt inte kan resa, eller där en annan i familjen eller i företaget får resa i stället för den som först skulle göra det enligt planerna.
SJ AB skrev: Utländsk fotolegitimation gäller som godkänd ID-handling vid visering av personliga biljetter ombord på tåget.
Som giltig ID-handling räknas också de som är godkända av Svenska Bankföreningen, LMA-kort med fotografi utfärdat av Migrationsverket samt utländskt pass, enligt ordinarie rutin.
Visering ombord
Vid biljettvisering kontrollerar ombordpersonalen att namnet på biljetten överensstämmer med namnet på ID-handlingen och att det är personen på legitimationen som reser. Denna legitimation kan vara ID-kort, körkort eller pass för svenska eller utländska medborgare.
SJs målsättning är att ID-kontrollen ombord ska gå så snabbt och så enkelt som möjligt för resenären.
leifd skrev:När någon plötsligt inte kan resa, ja då har ju den risk som man tar genom att inte köpa med ombokning eller med återbetalning lösts ut. Varför skulle man bjuda den som tar en sådan risk på något ?
leifd skrev:Min egen arbetsgivare uppmanat oss internt att alltid boka med ombokning eller återköp, då vi reser i tjänsten.
LÅ1 skrev:Om jag förstått artikeln på svd.se rätt så måste ickesvenska nordiska medborgare ha pass för att kunna resa med SJ:s nya personliga biljetter! De saknar ju svenskt ID-kort. Nu skall man se över detta på SJ.
Men övriga EU-medborgare som bor i Sverige, och därför inte reser med internationella biljetter och som inte har pass, hur går det för dem? (Internationella biljetter omfattas inte av leg-kravet och EU-medborgare, eller egentligen medborgare i schengenländerna skall det väll vara, behöver ju inte pass om ID-korten är rätt utformade, vilket de normala svenska inte är!)
Sedan säger man att man inte vill försvåra för någon, när man inför leg-kravet. Men visst gör man det. Först och främst för de som gör vinst på andrahandsmarknaden, och det är ju just vad man vill! Men även för de som plötsligt inte kan resa, eller där en annan i familjen eller i företaget får resa i stället för den som först skulle göra det enligt planerna.
Björn Ehnberg skrev:Jag tycker att Du ägnar Dig åt onödig alarmism genom ett påstående som "SJ bryter mot nordiska passunionen". Varför skulle man göra det bara för att man inför personliga biljetter och legitimationskrav? Det systemet har man ju, av olika skäl, haft länge på flyget (läs t.ex. SAS information om detta). Något krav på att det, vid resa inom norden, ska vara just ett svensk id-kort har såvitt jag vet aldrig funnits.
daniel_s skrev:leifd skrev:När någon plötsligt inte kan resa, ja då har ju den risk som man tar genom att inte köpa med ombokning eller med återbetalning lösts ut. Varför skulle man bjuda den som tar en sådan risk på något ?
För att man inte har till uppgift att uppfostra folk vars avsikter man inte kan känna till i detalj? Exempelvis kan det ju vara en familj eller en mindre arbetsgivare som vet att man måste skicka NÅGON till Borlänge den tolfte på något viktigt möte, men inte är säker på vem. Nu vet jag inte hur vanligt detta egentligen är, men visst förekommer det och nu blir det i vilket fall som helst dyrare, genom att man måste köpa avbokningsbar biljett (och när även dessa blir personliga, flera stycken sådana med tillhörande krångel vid avbokningen och tomma platser på tåget som följd).leifd skrev:Min egen arbetsgivare uppmanat oss internt att alltid boka med ombokning eller återköp, då vi reser i tjänsten.
Din egen arbetsgivare är väl samma företag som det här handlar om, så det vore ju fånigt om de inte levde som de lär!
LÅ1 skrev:Sedan säger man att man inte vill försvåra för någon, när man inför leg-kravet. Men visst gör man det. Först och främst för de som gör vinst på andrahandsmarknaden, och det är ju just vad man vill! Men även för de som plötsligt inte kan resa, eller där en annan i familjen eller i företaget får resa i stället för den som först skulle göra det enligt planerna.
Björn Ehnberg skrev:Här är Du dessvärre helt fel ute, Daniel.
daniel_s skrev:Björn Ehnberg skrev:Jag tycker att Du ägnar Dig åt onödig alarmism genom ett påstående som "SJ bryter mot nordiska passunionen". Varför skulle man göra det bara för att man inför personliga biljetter och legitimationskrav? Det systemet har man ju, av olika skäl, haft länge på flyget (läs t.ex. SAS information om detta). Något krav på att det, vid resa inom norden, ska vara just ett svensk id-kort har såvitt jag vet aldrig funnits.
Nej just det, men SJ har (enligt sig själva: av misstag) i praktiken infört kravet att ID-kort ska vara svenska. Men lovar nu att rätta till det, enligt senaste nytt. Givetvis ska man inte kräva pass av nordiska medborgare, det är ju det som är poängen med den nordiska "unionen" i detta avseende! Som någon skrev, när man nu får köra bil i Sverige på ett danskt eller norskt körkort vore det ju extremt konstigt om man inte fick legitimera sig med det på tåget.
SJ skrev:Giltig ID-handling är alla pass, svenska ID-handlingar godkända av Svenska Bankföreningen, Migrationsverkets LMA-kort samt nationella ID-kort inom EU, som har sin motsvarighet i Svenska Bankföreningens broschyr.
daniel_s skrev:Björn Ehnberg skrev:Här är Du dessvärre helt fel ute, Daniel.
Nej det är jag inte, och det är jag nog aldrig; jag är en skärpt debattör! Dock debatterar jag bara det jag tycker är roligt att debattera, och just nu är det leifd:s lite begränsade uppfattning om hur långt världen egentligen sträcker sig. Det där andra vet jag redan, med undantag för Veolias ombokningsavgift som jag inte kände till, men som verkar rimlig. Jag har egentligen inte så mycket emot att namnet står på biljetten, dock menar jag att det får finnas en gräns för hur mycket detta ska få ställa till det för folk. Det är ju inte som på flyget att det är en massa dokument och befattningshavare som ska hålla fullständig koll på vem som ska åka, så att kräva ombokning av hela biljetten är bara fånigt, liksom att avvisa nordiska id-kort.
Björn Ehnberg skrev:Dessutom verkar vi diskutera två olika saker här: Dels SJ:s krav på ID-handlingar (det kravet finns redan nu eftersom man kan åka helt biljettlöst eller med SMS-biljett t.ex.), dels det lämpliga/olämpliga i att SJ inför personliga biljetter överlag.
leifd skrev:Varför skulle man inte försvåra för de som skor sig på att sälja biljetter i andra hand ? Jag ser inget problem med det.
När någon plötsligt inte kan resa, ja då har ju den risk som man tar genom att inte köpa med ombokning eller med återbetalning lösts ut. Varför skulle man bjuda den som tar en sådan risk på något ? Det är väl bara att köpa ny biljett eller gilla läget då.
Är man osäker på om man kan resa, då köper man ombokningsbar biljett.
Min egen arbetsgivare uppmanat oss internt att alltid boka med ombokning eller återköp, då vi reser i tjänsten.
Björn Ehnberg skrev:Jag tycker att Du ägnar Dig åt onödig alarmism genom ett påstående som "SJ bryter mot nordiska passunionen". Varför skulle man göra det bara för att man inför personliga biljetter och legitimationskrav? Det systemet har man ju, av olika skäl, haft länge på flyget (läs t.ex. SAS information om detta). Något krav på att det, vid resa inom norden, ska vara just ett svensk id-kort har såvitt jag vet aldrig funnits.
Att Schengen-medborgare som vistas i annat Schengen-land än sitt hemland måste ha pass eller annat id-kort som visar deras medborgarskap har också gällt sedan länge. Det är oklart vad Du menar med "vilket de normala svenska inte är". Förmodligen avser Du bankernas ID-kort, som de har blivit till den grad obenägna att utfärda för andra än sin egen kundkrets, att Riksdagen givit Skatteverket i uppdrag att utfärda ett ID-kort som kan sökas av alla i Sverige boende, oavsett nationalitet. Det nationella ID-kortet, som också kan användas som resehandling inom Schengen, kan däremot bara sökas av svenska medborgare. Själv rekommenderar jag alla som behöver id-kort och som är svenska medborgare att gå till polisen och ansöka om ett nationellt ID-kort. Det kostar inte mer än bankernas eller Skatteverkets kort (400 kr.) och gäller lika länge (5 år). Dessutom sköter polisen fotograferingen utan extra kostnad, låt vara att alla som fotograferas hos polisen tenderar att se ut som om de redan var häktade.
daniel_s skrev:Det är ju inte som på flyget att det är en massa dokument och befattningshavare som ska hålla fullständig koll på vem som ska åka....
Transportstyrelsen skrev:Ett sätt för flygföretaget att utföra kontrollen är kontrollera en id-handling vid incheckning och sedan vid ombordstigning. Det finns även möjlighet att använda andra metoder. En metod kan vara biometriska hjälpmedel, t.ex. fingeravtryck. SAS har introducerat metoden på alla flygplatser i Sverige.
Följande identitetshandlingar är godkända:
•SIS-märkt id-kort och tjänstekort
•Körkort
•Pass
•Nationellt id-kort
daniel_s skrev:Man kan fundera över om det möjligen finns ytterligare ett syfte med det här. Visserligen är det så att "svartabörshajarnas" verksamhet i längden riskerar att försämra SJ:s rykte, eftersom man marknadsför 95-kronorsbiljetter som inte finns. Därför kan SJ med gott samvete påstå att det är därför man gör det här. Men andrahandshandeln med dessa biljetter indikerar å andra sidan att det finns något slags köpkraft, som SJ hellre utnyttjar själv. Jag tänker mig, att om någon nu gärna betalar 200 kr för biljetten så kan de väl lika gärna göra det till SJ. Jag är osäker på hur det kommer att gå med den saken, men jag menar att det kan vara läge att fundera över detta innan man hyllar SJ alltför mycket för detta heroiska tilltag. Om ett år säljer kanske SJ biljetterna för samma genomsnittspris som "hajarna" tar idag...
Björn Ehnberg skrev:jag skrev:Om ett år säljer kanske SJ biljetterna för samma genomsnittspris som "hajarna" tar idag...
I så fall kan man ju bara önska Veolia Transport lycka till..............
daniel_s skrev:Björn Ehnberg skrev:Här är Du dessvärre helt fel ute, Daniel.
Nej det är jag inte, och det är jag nog aldrig; jag är en skärpt debattör! Dock debatterar jag bara det jag tycker är roligt att debattera, och just nu är det leifd:s lite begränsade uppfattning om hur långt världen egentligen sträcker sig. Det där andra vet jag redan, med undantag för Veolias ombokningsavgift som jag inte kände till, men som verkar rimlig. Jag har egentligen inte så mycket emot att namnet står på biljetten, dock menar jag att det får finnas en gräns för hur mycket detta ska få ställa till det för folk. Det är ju inte som på flyget att det är en massa dokument och befattningshavare som ska hålla fullständig koll på vem som ska åka, så att kräva ombokning av hela biljetten är bara fånigt, liksom att avvisa nordiska id-kort.
Återgå till Övrig kollektivtrafik
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst