Moderatorer: Jourmaster, Infomaster
LÃ…1 skrev:Vidling skrev:Plexiglasen verkar ge problem med sikten.
https://www.expressen.se/tv/nyheter/lar ... vsfarliga/
https://www.facebook.com/per.boden.9/po ... 0386815856
Där fanns det klippet. Jag hade sett det och tänkte lägga upp det här för några dagar sedan. Men jag hittade det inte. Letade på många nyhetssajter.
Den naturliga följdfrågan är då hur det ser ut "där ute". Används skydden eller har SL fått ge vika? Fortsätter man att montera dessa plexiglas på fler bussar? Det har varit tyst om detta i media senaste dagarna.
slaeshjag skrev:Nobina verkar köra stenhårt på det. I måndags förra veckan hade någon enstaka vagn på 639 plexi. Nu känns det som att alla har det, oavsett modell på buss
LÅ1 skrev:Just nu är det reducerad trafik på linjerna 1, 2 och 4 enligt SL:s trafik information.
På expressen.se hittar jag rubriken "SL-bussar stoppade - kritik mot coronaskydd". Länken leder till en sida med direktrapportering som fylls på kontinuerligt. Jag hittade ingen relevant text där.
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 14 gäster